Fogak enciklopédiája
Legyenek akár természetesek, akár mesterségesek, a fogak minden ember szájüregének fontos részét képezik. Ma bemutatjuk Önnek a természetes fogak anatómiáját, és megosztunk néhány érdekességet, amit talán eddig nem tudott – például azt, hogy miért nem szuvasodik el olyan gyorsan a fog.
A cikk tartalma:
Emberi fogak típusai
A fog és titkai
Milyen gyorsan nő a fog
Miért esnek ki a fogak?
Emberi fog vs. állati
Fogak örökké?
Vigyáznod kell a fogaidra
A fehér fogak nem csak a jó megjelenésért
Emberi fogak típusai
Egy felnőtt teljes fogazata 32 fogból áll. Nos, mint valószínűleg tudja, nem minden egyforma. Különböző formájúak, de funkciójuk is van, ennek megfelelően több csoportba osztjuk őket.
- Metszőfogak – Közvetlenül elöl helyezkednek el: 4 felül és 4 alul. Az ételek leharapására szolgálnak, ehhez igazodik a formájuk is – laposak és éles szélűek.
- Szemfogak – A metszőfogak mellett találhatók, mindkét oldalon egy-egy. Hegyesek, alakjuk lehetővé teszi az étel megragadását és eltépését.
- Kisőrlők (premolárisok) – A szemfogakat követik. Összesen 8 van belőlük: 4 felül és 4 alul. Nagyobb felületűek, és főként rágásra szolgálnak.
- Nagyőrlők (molárisok vagy „székek”) – A szájüreg leghátsó részén helyezkednek el. Összesen 12 darab van, és széles rágófelületüknek köszönhetően hatékonyan összezúzzák az ételt. Ide tartoznak a bölcsességfogak is.
Tudtad? Néhány embernek kevesebb vagy több foga van a normálisnál. Még olyanok is vannak, akiknek veleszületett fogatlansága (anodontia) van.
A fog és titkai
Bár tudjuk, hogy a fognak van zománca vagy gyökere, valójában nem látunk bele – ezért is tűnik sokszor rejtélyesnek számunkra. A fog anatómiája azonban lenyűgöző, és mindenképpen érdemes közelebbről is megismerni. De miből is áll valójában egy fog?
Maga a fog teste a következőkből áll:
- korona – a fog látható része
- gyökér – az állkapocsban tárolódik
- nyak – az a hely, ahol a korona csatlakozik a gyökérhez
De nézzünk még mélyebbre.
- Fogzománc – borítja a korona külső részét. Feladata, hogy megvédje a fogat a sérülésektől. Főleg ásványi anyagokból áll, mint például kalcium, foszfor vagy fluor. A fluoridos fogkrém segítségével erősíthetjük, sőt megállíthatjuk a fogszuvasodás kialakulását.
- Fogszövet (dentin) – Közvetlenül a zománc alatt helyezkedik el, és a fog tömegének legnagyobb részét alkotja.
- Fogcement (cementum) – Ahogyan a zománc borítja a koronarészt, úgy a cement fedi a fog alsó részét, vagyis a gyökeret.
- Fogbél (pulpa) – A fognak is van lágyszövete, ez a pulpa, amely a fog belsejében található. Erek és idegek futnak benne, amelyek táplálják a fogat. Ez a rész azonban a fájdalom forrása is lehet – például szuvasodás esetén.
- Gyökércsatorna – A pulpa része, amelyen keresztül az erek és idegek a gyökéren belül haladnak.
Tudtad? A fogzománc a legkeményebb anyag az emberi szervezetben.
Milyen gyorsan nő a fog
A felnőtteket általában nem érdekli, hogy milyen gyorsan nő a fog, hacsak nincs kisgyermekük. A fogzás a babáknál általában körülbelül 6 hónapos korban kezdődik. A valóságban azonban ez a folyamat jóval korábban, már az embrionális fejlődés során elindul, amikor a gyermek állkapcsában kialakulnak az úgynevezett fogcsírák. Ezek fokozatosan fejlődnek, míg el nem érik azt az állapotot, amikor áttörhetik az ínyt.Magát a fog áttörését – amit a legtöbben a fogak növekedéseként értelmeznek – gyakran kíséri az íny duzzanata, vörössége és fájdalma. Akinek van gyereke, pontosan tudja, miről van szó.
Ez még ebben az esetben is nagyon egyéni folyamat. Ahogy említettük, az első fog általában 6 hónapos korban tör elő, de ez lehet korábban vagy később is. Vannak gyerekek, akiknek még az első életévük végén sincs egyetlen foguk sem. Még akkor is, ha az ínyen már látszanak a vágás jelei, nem lehet pontosan megmondani, hogy a fog mikor fog átvágni. Ez eltarthat néhány napig, de akár hetekig is. Általánosságban azonban a metszőfogak gyorsabban jelennek meg, mivel egyszerűbb formájúak, mint például a rágófogak („székek”).
Tudtad? Az ujjlenyomatokhoz hasonlóan a fogászati lenyomatok is mindenkinél egyediek.
Miért esnek ki a fogak?
A gyerekek fogai körülbelül 6 éves korukban kezdenek kihullani. Ez a tejfogak maradandó fogakra való cseréjének természetes folyamata, amely serdülőkorig tarthat. Ha azonban egy maradandó fog esik ki, annak okát meg kell keresni. Ez lehet például:
- baleset
- fogszuvasodás
- parodontitis
- ciszta
- betegségek (cukorbetegség, csontritkulás stb.)
- genetikai hajlam
Tudtad? A kiütött fogat vissza lehet tenni az ágyba. A visszafizetést azonban 2 órán belül kell teljesíteni.
Emberi fog vs. állati
Elgondolkozott már azon, hogy miben különböznek a fogaink az állatokétól? Nekünk is. Felfedeztük, hogy amellett, hogy az állatok fogai eltérő alakúak, más funkciót is ellátnak. Attól függ, hogy húsevő vagy növényevő. Azoknál az állatoknál, amelyek tápláléka főleg húsból áll, éles és hegyes fogakat találunk. Nyers hús tépésére használják. A növényevőknek viszont domináns fogaik vannak, széles rágófelülettel, hogy kellőképpen összetörjék a növényi táplálékot.
Az állatok fogazata azonban a fogak számában is eltér a miénktől. Egyes fajokban lényegesen több van belőlük, mint az emberben. És mi hiányzik nekünk a legjobban? A fogak regenerálódásának képessége , például krokodiloknál vagy cápáknál.
Ha a fogak anatómiájáról van szó, szinte nincs különbség az állatok és az emberek között. Zománc, dentin vagy cellulóz szinte minden fajban megtalálható. A gyökerekben azonban eltéréseket találhatunk, mivel egyes állatok fogai velünk ellentétben csak a lágyrészekben vannak rögzítve .
Tudtad? Még az állatok is szenvedhetnek íny- és fogbetegségekben.
Fogak örökké?
Mint már tudjuk, a fogzománc az emberi test legkeményebb és legellenállóbb része. Ellenáll az eróziónak és a bomlásnak is. Azonban nem örökre – ahogy a legtöbben hiszik. A fog végül elromlik, még akkor is, ha ez több ezer évig tart. Szélsőséges körülmények között, mint például savasság vagy magas páratartalom, a fog még korábban is lebomolhat, de ez így is több száz évig tart. Ezért képezik a fogak a régészeti leletek részét.
Tudtad? Egy fog élete során elhalhat a pulpát elérő, kezeletlen szuvasodás következtében. Annak ellenére, hogy meghalt, még mindig fájhat. A véráramba jutó baktériumok forrása is.
Vigyáznod kell a fogaidra
A szövődmények elkerülése érdekében óvnunk kell természetes fogainkat. A takarítás tehát magától értetődő. Fontos, hogy fluorid tartalmú fogkrémeket használjunk, tisztítsuk meg a fogközöket, és ne feledkezzünk meg a fognyakról közvetlenül az íny körül, ahol a lepedék is megtelepszik. Nemcsak egészségesek, hanem erősek is lesznek.
A fehér fogak nem csak a jó megjelenésért
A fogak egészségét nem szabad félvállról venni. Ugyanez vonatkozik azonban a színükre is. Meg kell próbálnunk fehéren tartani őket. Amellett, hogy a fehér fogak esztétikusan néznek ki és növelik az önbizalmat , egy másik előnyt is magukkal hoznak. Könnyebben észleljük a változásokat , mint például az ásványianyag-vesztést, a fogszuvasodást vagy más olyan jelenségeket, amelyek komolyabb problémákat is jelenthetnek. A fehérítő fogkrém segítségével könnyen fehér fogakat kaphatunk. Ezen kívül fluoridot is tartalmaz, így fogaink minden igényét kielégítjük.