Foghigiénia és az egészséges fogak titka
Amikor azt mondjuk, hogy „foghigiénia”, legtöbbünknek eszébe jut egy kefe és paszta, vagy egy foghigiénikus és egy mentőautó. A foghigiénia azonban sokkal átfogóbb, mint amilyennek látszik. Mit foglal magában, hogyan kell helyesen csinálni, és mi történik, ha figyelmen kívül hagyja? Ebből a cikkből mindent megtudhat.
A cikk tartalma:
Foghigiénia és sarkai
Hogy kell kinéznie
Hatékony foghigiénia minőségi termékekkel
Ha a foghigiénia nem megfelelő, azt érezni fogja
Foghigiénia és sarkai
Ahogy a bevezetőben említettük, a foghigiéniához kefét és pasztát használnak. De ez tényleg elég? A foglepedék nagy részét kefével eltávolíthatja, de szinte az összes szennyeződést nem. Például nem fog bejutni a fogak közötti terekbe, amelyek a fogak teljes területének 30% -át teszik ki. Ez azt jelenti, hogy legalább ennyi bevonat még mindig a szájban van. Ezért az interdentális kefe és a fogselyem nem hiányozhat a felszerelésből.
Egy köteg ecset is praktikus. Ezzel minden egyes fogat külön-külön megdolgozhat, és jobban be tud nyúlni az íny vagy a hátsó fogak alá. Akkor is segít, ha fogszabályzója vagy implantátuma van.
A foghigiénia azonban ezzel nem ér véget. Sokan kiegészítik a fogápolást szájvízzel . Bár nem helyettesíti a mechanikus fogmosást, fontos szerepet játszik a fogak védelmében és a baktériumok szájüregből való eltávolításában. Ezenkívül olyan nehezen elérhető helyekre is eljut, amelyeket hagyományos eszközökkel nem lehet megtisztítani. A friss lehelet csak egy kellemes bónusz.
Hogy kell kinéznie
Mindenki csinálja, de kevesen csinálják jól. A helyes fogmosási technika a siker fele. Hogyan kell csinálni?
- Napi 2-szer, 2 perc – biztosan hallott már erről a szabályról, és ma is érvényes.
- Paszta mennyisége – vigyen fel borsónyi pasztát a fogkefére. Ekkora mennyiség tényleg elég.
- 45 fok – körülbelül ilyen szögben a kefét a fog nyakához kell rögzíteni. A sörték így elérik a fog és az íny közötti teret, ahol a legtöbb lepedék halmozódik fel.
- Körözzön és vibráljon – hozzon létre finom vibráló mozdulatokat a kefével, és törölje le a bevonatot a fogfelületről. Kezdheti körkörös mozdulatokkal is, és fokozatosan tanulja meg a rezgéseket.
- Ne nyomja – ne gyakoroljon túl nagy nyomást a fogaira, mert megviselheti a fogzománcát. Szintén nem ajánlott vízszintesen, azaz oldalról oldalra fogat mosni.
- Rágófelületek – ebben az esetben a vízszintes kefemozgások megengedettek.
Finomítsa a klasszikus fogmosást a fent említett segédeszközökkel. A foghigiénia így teljesen új dimenziót kap. Hogyan kell használni őket?
- Fogselyem – folyamatosan feszíteni kell. Mozgassa előre-hátra. Ne féljen az ínyhatár alá menni.
- Interdentális kefe – ugyanazt a funkciót látja el, mint a fogselyem, ezért el kell távolítania a lepedéket a fogközökről. Mozgassa is előre és hátra.
- Egyköteges kefe – a tisztítási technika ugyanaz, mint a klasszikus kefe esetében, de minden egyes fogat külön kell tisztítani.
- Szájvíz – öntsön körülbelül 20 ml (4 teáskanál) szájvizet a kupakba, és öblítse ki vele a száját legalább 30 másodpercig. Aztán köpd ki a vizet.
Hatékony foghigiénia minőségi termékekkel
Számos segédeszközt említettünk, amelyekkel tiszta és egészséges fogakat érhetsz el. De tudja, melyiket válassza?
- Fogkefe – a puha sörtéjű, egyenesre vágott kefe általában ajánlott, mivel gyengédebb az ínyhez. Ön dönti el, hogy kézi vagy elektromos választást választ.
- Fogkrém – többféle fogkrém létezik. Érzékeny fogakra és ínyre, gyulladások ellen, fehérítésre vagy gyerekeknek. Tehát az igényeinek megfelelően kell választania. De ami magát a foghigiéniát illeti, minden pasztának ugyanolyan tisztítóképességgel kell rendelkeznie. Azonban a fogak védelme is fontos, ezt fluoriddal érheted el. Ezért a magasabb anyagtartalmú paszta a megfelelő választás. Ha olyan pasztát keres, amely nemcsak tisztítja, hanem fehéríti is a fogait, akkor feltétlenül próbálja ki a Crest fogkrémet . Megfelel a tisztító, fehérítő és védő kritériumoknak.
- Fogselyem – válassza ki a fogselyem vastagságát a fogközök méretének megfelelően. Aztán azt is nézd meg, hogy viaszos-e vagy sem. A Waxed könnyebben behelyezhető és csúszik rajta. A nem viaszolttal kicsit nehezebb dolgozni, de a foghigiénia hatékonyabb vele, mert több lepedéket fog fel.
- Fogközi kefe – válassza a fogselyem vastagságát, a fogköz méretének megfelelően.
- Egykötegű kefe – itt ugyanazok az ajánlások érvényesek, mint a normál fogkefékre. Ez azt jelenti, hogy a puha sörték a legjobbak.
- Szájvíz – ez még ebben az esetben is nagyon egyéni ügy. A pasztákhoz hasonlóan ez is a megoldandó problémától függ. Az alkoholt tartalmazó szájvízzel azonban vigyázni kell, mert kiszárítja a nyálkahártyát. Ezért nem alkalmas érzékeny fogínyre.
Ha a foghigiénia nem megfelelő, azt érezni fogja
A fogmosás fontos, ezt mindenki tudja. De mi történhet, ha elkezdi elhanyagolni? A legismertebb következmények közé tartozik a fogszuvasodás és a fogínygyulladás . A baktériumok a hibásak. A rossz lehelet és a fogak érzékenysége is összefügg ezzel. Esztétikailag sincs mit dicsekedni. A fogak gyakran sárga vagy barna színt kapnak.
A nem megfelelő foghigiénia azonban idővel fogágygyulladásként fog megjelenni, ami csak egy lépés a fogak elvesztése felé . Természetesen ezeket a szövődményeket szinte mindegyik fájdalom kíséri. Ezért nem szabad alábecsülni a fogászati higiéniát. A megfelelő eljárással és megfelelő eszközökkel elkerülheti a kellemetlenségeket, és nemcsak egészséges, hanem fehér mosolyt is biztosíthat.
25x hatékonyabb, mint a fogfehérítő fogkrémek