Hogyan lehet eltávolítani a nikotinfoltokat a fogakról
A dohányzással járó egészségügyi kockázatok mellett gyakran esztétikai problémák is jelentkeznek. A fogzománcon megjelenő úgynevezett „nikotinfoltok” jól ismert gondot jelentenek a dohányosok körében. A megsárgult fogakkal azonban még nekik sem kell beletörődniük, hiszen minden problémára létezik megoldás.
A cikk tartalma:
Miért foltosodnak a fogak?
Hogyan fehérítsük ki a megsárgult fogakat a dohányosoknál?
Fogkrém
Fehérítő szalagok
Professzionális fogfehérítés
Alternatív fogfehérítés
A fogak fehér tartása
Miért foltosodnak a fogak?
A fogak különféle tényezőkkel érintkeznek, amelyek jelentősen befolyásolhatják színüket. Általánosan ismert szerek például:
- Dohányzó
- Kávé
- vörösbor
- Tea
- Szénsavas italok
Ennek oka a kis pigmentmolekulák , amelyek fokozatosan megtelepednek a fogzománcon. Még egyes gyümölcsök és fűszerek is elszínezhetik a fogakat. Ilyenek például:
- Áfonya
- Szeder
- Cseresznye
- Gránátalma
- Paradicsom
- curry
Nehéz lehet minden tényezőt elkerülni. A dohányosok számára különösen nehéz lemondani arról, ami talán módot jelent a valóságtól való menekülésre – függetlenül attól, hogy ez milyen hatással van az egészségükre vagy a megjelenésükre. Koncentráljunk tehát azokra a lehetőségekre, amelyek segítségével drasztikus gyógyszeres kezelések nélkül is visszanyerheti ragyogó mosolyát.
Hogyan fehérítsük ki a megsárgult fogakat a dohányosoknál?
A cigarettából származó nikotinnak és kátránynak való hosszú távú kitettség következtében a fogak elszíneződnek, és sárga vagy barna árnyalatúak lehetnek. Néhány embernél foltok is kialakulhatnak. Szerencsére még ebben az esetben is újra ragyoghatnak a fogak. Végül is a fogfehérítés könnyebb folyamat, mint a cigarettáról való leszokás.
Fogkrém
A rendszeres fogmosás részben hozzájárulhat a foltosodás megelőzéséhez. Biztosan nem árt ezt a tevékenységet napközben is elvégezni, például egy déli dohányzási szünet után . A fehérítőként megjelölt fogkrémek segíthetnek a már kialakult foltok eltávolításában. Kifejezetten erre a célra lettek kifejlesztve. Sok fehérítő fogkrém véd a fogszuvasodás ellen és erősíti a legyengült fogzománcot , amit a nemdohányzók biztosan értékelni fognak.
Fehérítő szalagok
A fogkrém tud eredményt adni, de az érzékeny fogakra szánt fehérítő csíkok jobb hatást fejtenek ki, kellemes illatúak és ízűek, amelyek leheletfrissítőként is jól működhetnek.
Professzionális fogfehérítés
Egy fogászati klinika felkeresése szintén hatékony módja lehet a világosabb árnyalatú fogak elérésének. Sokakat azonban elriaszt a magas ár, amely – akár tudat alatt is – ehhez a beavatkozáshoz kapcsolódik. A fogorvosok vagy foghigiénikusok általában magasabb díjat számítanak fel, ha jelentős elszíneződés tapasztalható, ami a legtöbb dohányos esetében valószínű. Fogorvosi konzultációt azonban mindenképpen érdemes megfontolni, ha fogkő található a fogakon, mert ez az állapot megnehezítheti a fehérítést, így eltávolítása célszerű.
Alternatív fogfehérítés
A lehető legtöbb pénzt megtakarítandó, sokan szódabikarbónát, kurkumát, sót vagy különféle gyümölcssavakat nyúlnak. Igen, bizonyos anyagok fehéríthetik a fogakat, ugyanakkor tartósan károsíthatják azokat . Ezért nem ajánljuk ezeket a fehérítési módszereket.
A fogak fehér tartása
Korábban említettük, hogy a gyakoribb fogmosás megelőzésként szolgálhat; ez a fehérített fogak megőrzésére is érvényes. A fehérítést követő 24 órában azonban tanácsos „fehér étrendet” követni. Ez azt jelenti, hogy a dohányzás, a kávé és a fent említett ételek mellőzése fokozhatja a fogfehérítő hatást, illetve meghosszabbíthatja annak tartósságát.