Rossz lehelet és hogyan lehet megszabadulni tőle
Sokan küzdenek vele, mégis kevesen beszélnek róla. A rossz lehelet azok közé a témák közé tartozik, amelyek zavart vagy szégyenérzetet keltenek. Jó hír azonban, hogy erre a problémára is létezik megoldás.
A cikk tartalma:
A rossz leheletet baktériumok okozzák
Ez nem csak plakett
A rossz lehelet típusai
Aminek oka van, annak megoldása is van
Ne oldja meg a rossz leheletet, hanem akadályozza meg
Bevonat a nyelven
A rossz leheletet baktériumok okozzák
A szájüregben találhatók a fogak, a nyelv és a nyálmirigyek. Ugyanakkor különféle mikroorganizmusoknak is otthont ad, amelyek nagyrészt felelősek azért, hogy kellemetlen legyen a lehelet.
Baktériumokról van szó – a szájüreg természetes lakói, amelyek egyfajta egyensúlyban élnek. A probléma akkor jelentkezik, ha bizonyos fajok elszaporodnak.
A baktériumok leginkább a lepedéken és a fogkövön érzik jól magukat. Ezek tele vannak cukorral és keményítővel, amelyekből tápanyagot nyernek a növekedésükhöz. És miért érezzük a szagot? Amit szagolunk, azok az illékony kénvegyületek, amelyeket a baktériumok termelnek a szerves anyagok lebontása során.
Ez nem csak plakett
Más tényezők is rossz leheletet okoznak, mint például:
- Fogszuvasodás – a szuvas fogban baktériumok telepednek meg, amelyek kellemetlen szagot okoznak.
- Ínygyulladás – a gyulladt ínyből genny is képződhet, amelynek erős, kellemetlen szaga van.
- Bevonat a nyelven – a nyelv felszínén mikroorganizmusok telepednek meg, hasonlóan a fogak lepedékéhez.
- Nyálhiány (szájszárazság) – ha kevés a nyál, a baktériumok gyorsabban szaporodnak.
- Felső légúti fertőzés – a gyulladt nyálkahártya gennyet termelhet, amely szintén szagos lehet.
- Veseproblémák – a sérült vesék nem képesek kiszűrni a salakanyagokat, amelyek felhalmozódva kellemetlen szájszagot okozhatnak.
- Emésztőrendszeri betegségek – például reflux, irritábilis bél szindróma, gyomor- vagy bélgyulladás is okozhat rossz leheletet.
- Aromás ételek fogyasztása – például fokhagyma, hagyma, alkohol vagy bizonyos sajtok után gyakori a „gyomorból jövő” szájszag.
- Cukorbetegség – a szájból érezhető acetonszag a magas vércukorszint egyik jellegzetes tünete lehet.
- Dohányzás – károsítja a száj nyálkahártyáját, és elősegíti a baktériumok elszaporodását.
A rossz lehelet típusai
A rossz lehelet jellege – vagyis az, hogy milyen szagú – sokat elárulhat az okáról. A leheletnek például cukorbetegség esetén jellegzetes, acetonos szaga van, ahogyan azt korábban is említettük. De más állapotok is okozhatnak ammóniára, kénre vagy rothadásra emlékeztető szagokat.
A szagok leggyakoribb forrásai a baktériumok, amelyek kénvegyületeket termelnek – ezért a lehelet gyakran kénszagú. Ha valaki rothadásszagot érez a leheletében, az utalhat ínygyulladásra, felső légúti fertőzésre vagy akár emésztőrendszeri problémára is. A vese- vagy húgyhólyagbetegség esetén viszont gyakori az ammóniaszagú lehelet. Ennek oka, hogy az egészséges vesék kiszűrik a salakanyagokat – köztük az ammóniát, amely a fehérjék lebomlása során keletkezik. Ha azonban a vesék károsodnak, a szűrési képesség csökken, és ezek az anyagok a véráramban maradnak, végül a leheletben is érezhetők.
Aminek oka van, annak megoldása is van
Szerencsére a rossz lehelet okainak többsége megszüntethető. Ha azonban valamilyen betegségre gyanakszik, mindenképp forduljon orvoshoz, aki segíthet a kiváltó ok kezelésében. A kellemetlen lehelet csak akkor szűnik meg tartósan, ha egészségi állapotát is ellenőrzés alatt tartja.
Ha azonban kizár minden lehetséges betegséget, akkor csak baktériumok maradnak. Először is meg kell szabadulnia tőlük. Könnyen kezelheti ezt saját maga, kiváló minőségű fogkrém és szájvíz segítségével . A fehérítő paszták bizonyultak a leghatékonyabbnak. Csiszolóanyagokat tartalmaznak, amelyek jobban eltávolítják a bevonatot .
Ami a szájvizet illeti, az gondoskodik a fogkefe és a paszta hatókörén kívül megtelepedett baktériumokról. Ilyen helyek például a fogközi terek. A választásnál azonban ügyeljen az alkoholtartalomra. Ez feleslegesen kiszáríthatja a nyálkahártyát, és mint tudjuk, a szájszárazság csak a baktériumoknak kedvez. Ezzel szemben a bevonat újbóli lerakódását megakadályozó komponensek nagy bónuszt jelentenek.
Rossz leheletünk is van a gyomorból , aminek szintén van egy egyszerű megoldása. Csak várja meg, amíg teljesen megemészti az aromás ételeket. Addig is igyon sok folyadékot, mosson fogat például illatos dinnyepasztával , végül szájvízzel frissítse fel leheletét.
Tipp: aromás étkezések után friss petrezselyem, menta vagy koriander rágásával is semlegesítheti a szagokat.
Ne oldja meg a rossz leheletet, hanem akadályozza meg
Természetesen mindig jobb, ha egyáltalán nem kell eltávolítani a rossz leheletet. Ezt a luxust nagyon könnyen elérheti, rendszeres szájhigiéniával . Az alap a fogak napi kétszeri fogkrémmel történő alapos tisztítása. A bevonatnak nem lesz esélye felhalmozódni.
Bevonat a nyelven
Megemlítettük a nyelv bevonatát is, amely szagképző baktériumokat is tartalmaz. Éppen ezért nem árt, ha rendszeresen takarítod is. A fogkefe felső részével átfuttathatod, és a baktériumok egy részét a szájvíz eltávolítja. Praktikus segítség például egy speciális nyelvkaparó . A tisztítás során azonban ne felejtsen el óvatos lenni.