Zománc demineralizáció gyermekeknél – Hogyan lehet megoldani a problémát, vagy még jobb, hatékonyan megelőzni?
A zománc demineralizációja olyan folyamat, amelynek során fokozatosan elveszíti fogai épségét , ami különféle fogászati problémákhoz vezethet. Vegyszerek hatására, elsősorban étrendünkből, a zománc bemaródik, és elveszti korábbi ellenálló képességét. A demineralizáció felnőtteket és gyermekeket egyaránt érint. A fogszuvasodás előfutáraként is felfogható. A folyamat bizonyos mértékig visszafordítható, de ha túl messzire engedjük, a fogak visszafordíthatatlanul károsodnak.
A cikk tartalma:
Megelőzhető-e a fogszuvasodás demineralizációval?
A demineralizáció megjelenése?
Ön maga is észreveszi a zománc demineralizációját gyermekeknél?
Hogyan kezeljük a zománc demineralizációját gyermekeknél
Paszták remineralizáláshoz
Mivel keverhetjük össze a zománc demineralizációját gyermekeknél?
Megelőzhető-e a fogszuvasodás demineralizációval?
Mint már említettük, a zománc demineralizációja gyermekeknél, akárcsak felnőtteknél, az első lépés a fogszuvasodás felé. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a fogszuvasodásnak automatikusan fel kell lépnie a demineralizáció során. Maga a zománc képes természetes módon remineralizálódni , ami során az ásványi anyagok, például a kalcium és a foszfát visszakerülnek a zománc szerkezetébe. A remineralizációt támogathatja az ezekben az ásványi anyagokban gazdag étrend, a szájhigiénia és a fluoridos fogkrém használata, amely segít megerősíteni a fogzománcot.
A demineralizáció megjelenése?
A zománc demineralizációja gyermekeknél (de felnőtteknél is) elsősorban a magas sav- és cukortartalmú italok és ételek túlzott és rendszeres fogyasztása miatt következik be. A savak marják a fogakat, és a demineralizáció közvetlen felelősei. A cukrokból pedig ezek a savak metabolizálódnak a szánkban. Egy másik gyakori tényező az elhanyagolt szájhigiénia . A plakk nem járul hozzá a képződéshez, de ezeket a szennyező anyagokat mindenképpen meg kell tisztítani. Ezenkívül egy megfelelően megválasztott paszta nemcsak a kezdeti szakaszban állítja le a zománc demineralizációs folyamatát gyermekeknél, hanem tovább erősíti a zománcot. Mindazonáltal ne mosson fogat gyermeke vagy saját maga legalább 30 percig étkezés vagy savakat és cukrokat tartalmazó ital fogyasztása után. A zománc kevésbé tartós, ezért érzékeny a kefe által okozott sérülésekre.
Ön maga is észreveszi a zománc demineralizációját gyermekeknél?
Igen, a fogorvosi látogatás nélkül is észreveheti a gyermekek zománcának demineralizációját a fogak rendszeres ellenőrzése során. Felnőtteknél a demineralizáció már nem annyira nyilvánvaló, bár esetükben a probléma elsősorban a fogak egészsége iránti érdeklődés hiánya, vagy a kifehéredett fogak demineralizációs jeleinek elfedése. A fogak felszínén lévő fehér foltok általában a demineralizáció legszembetűnőbb kísérő jelei. Néha a zománcban is észrevehetsz látható hibákat, de ezek szabad szemmel nem mindig azonosíthatók.
Hogyan kezeljük a zománc demineralizációját gyermekeknél
Először is beszéljünk arról, hogyan lehet megelőzni a demineralizációt.
A gyermekek fogzománcának demineralizációjának fő felelőse a magas sav- és cukortartalmú ételek és italok, amelyek maratják a fogzománcukat. Ezért korlátozni kell fogyasztásukat, és mindenekelőtt mérsékelni kell fogaink egészségére gyakorolt hatásait. Ezzel kapcsolatban három alapelvet érdemes követni. Korlátozza gyermeke egész napos édes limonádék fogyasztását, amelyek ma olyan népszerűek. Igyekezzen a lehető legtöbbet biztosítani, hogy a problémás ételt vagy italt egy másik nagyobb étkezéssel együtt fogyasszák el . És ahogy korábban is mondtuk, gyermeke e fogyasztás után legalább 30 percig ne mosson fogat . Az édes italok szívószállal fogyasztása jó ötlet, amelyet gyermeke biztosan értékelni fog. Nem szabad alábecsülni ezeknek az italoknak a hatását, nemcsak a gyermekek zománcának demineralizációja esetén.
Természetesen a megfelelő szájhigiénia alapvető fontosságú a fogak egészsége szempontjából. Nincs ez másként a gyermekek zománc demineralizációja esetén sem. Természetesen a felnőtteknek is kell megfelelően fogat mosniuk, de Ön felügyelheti gyermekét, és gondoskodhat arról, hogy a tisztítás a lehető leghatékonyabb legyen. Ne felejtse el, hogy a fogakat rendszeresen, naponta kétszer két percig kell tisztítani. A megfelelő higiénia érdekében érdemes elektromos fogkefét is vásárolni gyermekünk számára. Blogunkban (hyp.link) részletesen foglalkoztunk ezzel a témával, itt (hyp.link) pedig a legjobb elektromos gyermekfogkefékre is találsz ajánlásokat. Gyerekeknél az alapfogkefe mellett az interdentálist is érdemes használni, feltéve, hogy a gyereknek nincsenek "rés" fogai.
Fontosak a fogorvosi vizsgálatok is, amelyek természetesen sokkal több problémát tárhatnak fel, mint a fogzománc demineralizációja. A fog előrehaladott demineralizációjával azonban még a fogorvos sem tehet sokat, általában tömést használnak.
Paszták remineralizáláshoz
Gyermekeknél enyhébb zománc demineralizáció esetén a felnőttekhez hasonlóan lehet remineralizáló pasztát használni. Ezek speciálisan tervezett fogkrémek, amelyek támogatják a fogzománc ásványi anyagainak helyreállítását. Ezek a paszták olyan kulcsfontosságú hatóanyagokat tartalmaznak, mint a fluoridok, hidroxiapatit vagy kazein-foszfopeptid-amorf kalcium-foszfát (CPP-ACP), amelyek támogatják a remineralizációs folyamatot. Beszéljünk arról a háromról, amelyet leggyakrabban gyermekek zománcmentesítésére ajánlanak. Ügyeljen arra is, hogy a remineralizáló paszta használata után legalább 30 percig ne egyen vagy igyon semmit .
Elmex® gélek
Ahogy a neve is sugallja, inkább gél, mint paszta. Azonban szinte azonosan alkalmazzák. Hatóanyagként itt fluoridot találunk. Erősíti a fogzománcot, támogatja a remineralizációt, és közvetlenül segít megelőzni a fogszuvasodást. Felnőttek és 6 év feletti gyermekek számára alkalmas. Recept nélkül kapható, de gyermekek esetében továbbra is javasoljuk a fogorvosi konzultációt. Ennek az az oka, hogy a paszta körülbelül tízszer több fluort tartalmaz, mint a hagyományos fogtisztításhoz használt.
VOCO Remin Pro
A VOCO Remin Pro 3 hatóanyag erejét használja fel. A fluoron kívül ezek közé tartozik a hidroxiapatit és a xilit . A hidroxiapatit segít helyreállítani a zománc szerkezetét, és csontjaink számára is fontos ásványi anyag. A xilit két okból is jó választás. Segít eltávolítani a káros baktériumokat a szájban, emellett természetes édesítőszer is, így a paszta ízét is kellemesebbé teszi. Ezt a terméket is elsősorban felnőtteknek és 6 éves kortól gyermekeknek szánják, de a fogorvosok néha kisebb gyermekeknek is ajánlják.
GC MI Pasta Plus
Paszta két kulcsfontosságú komponensből, fluoridból és Recaldent (CPP-ACP) . A Recaldent egy bioaktív komplex, amely a tejfehérje kazeinből származik. Képes fenntartani a kalcium és foszfát magas koncentrációját a szájüregben, ezáltal hatékonyan segíti a fogak remineralizációját és erősíti a fogzománcot. A paszta ismét felnőtteknek és 6 éves kortól gyermekeknek készült.
Mivel keverhetjük össze a zománc demineralizációját gyermekeknél?
A fehér foltok és egyéb kísérő jelek nem mindig jelentik a zománc demineralizációját. Az ok is lehet:
Fluorózis
Általában akkor fordul elő, ha a fogak túl sok fluoridnak vannak kitéve fejlődésük során, általában kora gyermekkorban. A fluorózis tünetei lehetnek hasonló fehér foltok, de csíkok vagy akár sötét foltok is a fogakon. Súlyos esetekben a fluorózis megzavarhatja a fogszerkezetet. Ez azonban elsősorban esztétikai probléma, amely semmilyen módon nem befolyásolja a fogak működését.
MIH (őrlőmetsző hipomineralizáció)
Olyan állapot, amelyben az első maradandó hátsó fogak és néha a metszőfogak zománcának mineralizációja nem megfelelő . A fogakon fehér, krémszínű, sárga vagy barna foltok formájában is megnyilvánul. Ennek eredményeként a gyermek fogai érzékenyek és fájdalmasak lehetnek.
HSPM (hipomineralizált második elsődleges őrlőfogak)
Hasonló állapot a MIH-hoz , de a második tejfogat érinti. A gyermekeknél a zománc demineralizációjához hasonlóan a MIH-ra és a HSPM-re is elsősorban fehér foltok jellemzőek a fogakon. A MIH-hoz hasonlóan a HSPM-ben a foltok színezhetők. E probléma miatt is panaszkodhat a gyermek fogérzékenységre vagy fájdalomra.
A fogak kiszáradása
Ha a nyáltermelés nem elegendő , a fogak kiszáradhatnak, és megjelenésük jellegzetes fehér foltjaikkal a gyermekek zománcának demineralizációjához hasonlíthat.
25x hatékonyabb, mint a fogfehérítő fogkrémek