Szállítás Ingyenes szállítás 19 900 Ft felett | Szállítás 2 napon belül
Ingyenes szállítás 19 900 Ft felett | Szállítás 2 napon belül

Fogpótlás és fogfehérítés

Fogpótláson gondolkodik? Akkor valószínűleg kíváncsi arra is, milyen típusú fogsorok léteznek, és hogyan lehet ezeket fehéríteni. A fogfehérítés egyre népszerűbb, ám sokan nem tudják, hogy a fogsor árnyalata nem mindig egyezik meg a természetes fogakéval.

A cikk tartalma:
Útmutató a fogsorokhoz
Melyik fogsor a legjobb az Ön számára?
A fogsor fehéríthető?
Fehérítés kockázat nélkül

Útmutató a fogsorokhoz

Hogy ne vesszen el a fogpótlások között, összeírtuk Önnek a leggyakrabban használt protézistípusokat.

Kivehető pótlások

  • Részleges – A fogívet egészítik ki, ha csak néhány fog hiányzik.
  • Teljes – A teljes fogívet helyettesítik, ha egyáltalán nincs megmaradt fog.

Rögzített pótlások – Szilárd kapcsolatot alakítanak ki a meglévő egészséges fogakkal vagy implantátumokkal. Ide tartoznak például a hidak, koronák, implantátumok.

Hibrid pótlások – A kivehető és rögzített fogpótlások kombinációi. Rögzített alappal rendelkeznek, amelyre kivehető elemek csatlakoznak.

A fogpótlásokat anyag szerint tovább osztják:

  • akril – megfizethető, de kevésbé esztétikus
  • kerámia – esztétikus, tartós, de drágább
  • cirkon – nagyon tartós és esztétikus, nincs fém alapjuk
  • kompozit – tömítésekhez használt kompozit anyagból készülnek. Legtöbbször ez csak átmeneti megoldás.

Melyik fogsor a legjobb az Ön számára?

A fogsornak több évig, ha nem egy életen át kell szolgálnia, ezért alaposan mérlegelje mindegyik előnyét és hátrányát. Mint fentebb említettük, minden anyagnak megvannak a maga előnyei, de nem nélkülözheti a hátrányait. Az olcsóbbak általában kevésbé tartósak, és nem is néznek ki olyan jól. Ellenkezőleg, a drágábbak jobb minőségűek és szebbek. Ez gyakran a beteg anyagi lehetőségeitől függ.

Ami magukat a helyettesítő típusokat illeti, az ár itt is fontos szerepet játszik. A kivehetőek az olcsóbb alternatívák közé tartoznak, de gyakran kellemetlen érzéssel, természetellenességgel és hosszú megszokási idővel járnak. Végül is ez egy idegen tárgy a szájban.

Másrészt vannak fix fogpótlásaink, mint például a koronás implantátum , amelyek teljesen természetesnek tűnnek, erősség, tartósság és kényelem jellemzi, de természetesen magasabb áron is.

A fogpótlás kiválasztásakor azonban az ár és az esztétika mellett a fogorvos ajánlásait is be kell tartani. Különösen akkor, ha rögzített megoldást szeretne. A fogorvos felméri általános egészségi állapotát, valamint csontjai állapotát. Csak akkor hagyja jóvá a rögzített pótlást, ha úgy ítéli meg, hogy ez a lehetőség megfelelő az Ön számára.

A fogsor fehéríthető?

Bizonyos értelemben igen. A fogpótlás árnyalatát már a laboratóriumi gyártás során állítják be – de utána már nem lehet rajta változtatni. Ez azt jelenti, hogy ha rendszeresen fehéríti a fogait, mindenképp értesítse fogorvosát. Előfordulhat ugyanis, hogy a fogpótlást a jelenlegi – akár besárgult – fogszínéhez igazítják. Fehérítés után pedig feltűnő lehet a különbség, mivel a fogpótlás nem reagál a fehérítőszerekre. A fogpótlásnak ugyanis nincsenek pórusai, mint a természetes zománcnak, így nem tapadnak meg rajta a fehéríthető pigmentek. Emiatt ellenáll a foltosodásnak, de a fehérítési folyamatnak is.

Ha fogpótlása már egy ideje megszépíti mosolyát, és a fehérítésen gondolkodik, valószínűleg nem kerülheti el, hogy a többi fogához illőre cserélje ki. Mindez azonban az esztétikai követelményeitől függ.

Fehérítés kockázat nélkül

Fehérítheti a fogait, de a látványos különbségen kívül számolni kell a fogpótlás sérülésének kockázatával is. Ezért alaposan fontolja meg, milyen termékeket használ, és hogy otthon vagy a fogorvosi rendelőben szeretné elvégezni a fehérítést. Ha az ambuláns (rendelői) fehérítés mellett dönt, magasabb költségekkel kell számolnia. Fontos azt is tudni, hogy a fogorvosok hidrogén-peroxidot alkalmaznak a fehérítéshez – ez pedig nem tartozik a kíméletes módszerek közé, különösen az olcsóbb fogpótlások esetében, amelyek érzékenyebbek lehetnek a kémiai hatásokra.

Fogfehérítését saját maga kezeli otthon. Választhat olyan hatóanyagot, amely gyengéd és olcsó . A ftálimidoperoxikapronsavval készült fehérítő csíkok alkalmasak fogpótlásokra. Természetes fogai is boldogok lesznek, mert ez az anyag nem okoz érzékenységet , mint a peroxid esetében.

A LED-es lámpa is jó szolgálatot tesz. Erősíti a fehérítő csíkok hatását, valamint gondoskodik a baktériumok elpusztításáról vagy a nyálkahártya és az íny megnyugtatásáról.

Használhat például csíkokat, lámpákat és pasztákat . Még a gyengéd fehérítés is hatásos lehet.

25x hatékonyabb, mint a fogfehérítő fogkrémek

Tudjon meg többet
Logo