Szállítás Ingyenes szállítás 19 900 Ft felett | Szállítás 2 napon belül
Ingyenes szállítás 19 900 Ft felett | Szállítás 2 napon belül

Fogfájás és hogyan lehet megszabadulni tőle

Azt mondják, hogy a fogfájás az egyik legkellemetlenebb és legintenzívebb fájdalom. Ha valaha is tapasztaltad, valószínűleg felismered, hogy ez a kijelentés nem áll messze az igazságtól. Mik a fogfájás okai, hogyan lehet megelőzni, és hogyan lehet megszabadulni tőle?

A cikk tartalma:
Fogfájás és okai
Hogyan kell kezelni a fogfájást
A megelőzés a legjobb
Fogfájás és fehérítés

Fogfájás és okai

Számos oka van annak, hogy a fogfájás miért zavarhatja az életét. Némelyikkel egyedül is megbirkózhat, de néhány esetben valószínűleg nem boldogul fogorvos segítsége nélkül.

  • Fogszuvasodás – A fogfájás leggyakoribb oka. Leginkább a foglepedékben lévő baktériumok és a cukrok felelősek érte, amelyek felgyorsítják a savképződést, ezzel károsítva a fogzománcot.
  • A fogideg gyulladása – A kezeletlen fogszuvasodás mélyebbre terjedhet, elérve a fog belsejében található idegeket. Ez rendszerint erős, lüktető fájdalommal jár.
  • Fogínygyulladás – Nemcsak a fog fájhat, hanem az íny is. Gyakori oka a lepedék vagy fogkő, amely irritálja az ínyt. Ennek hatására az íny megduzzad, vérzik, és érzékenyen reagál bármilyen ingerre.
  • Szabaddá vált fognyak – Ha az ínygyulladást nem kezelik, az íny visszahúzódik, és szabaddá válik a fognyak. Ennek következményeként a fog érzékennyé válhat meleg, hideg, édes vagy savas ételekre, italokra.
  • Sérült fog – Nem mindig a szuvasodás a fájdalom oka. Egy korábbi sérülés után is keletkezhet repedés a fogon, amely szabad szemmel nem mindig látható. A levegő és az ételmaradványok bejuthatnak a repedésen keresztül, és irritálhatják a mélyebb rétegekben lévő idegeket.

Hogyan kell kezelni a fogfájást

Az a személy, akinek fáj a foga, általában fájdalomcsillapítóhoz nyúl. Ez hatékony elsősegély lehet, különösen akut esetekben. Hosszú távon azonban nem feltétlenül jelent tartós megoldást. A gyógyszeres kezelés mellett érdemes lehet kevésbé invazív módszereket is kipróbálni.

  • Szájvíz – A szájvíz segíthet csökkenteni a gyulladást és eltávolítani a baktériumokat. A szájüreg öblítésére azonban használhat gyógynövény-főzeteket is, például kamillát vagy zsályát.
  • Hideg borogatás – A hideg borogatás gyulladás és duzzanat esetén is hasznos lehet. Helyezze az arc külső oldalára, közvetlenül a fájó fog területére.
  • Az irritáló ingerek elkerülése – Kerülje azokat az italokat és ételeket, amelyek fokozzák a fájdalmat (pl. meleg, hideg, édes, savas ételek és italok).

Ha a fogfájás továbbra is fennáll vagy súlyosbodik, forduljon fogorvoshoz.

A megelőzés a legjobb

Az alapos szájhigiéniával hatékonyan elkerülhetők a fogfájással járó kellemetlenségek. Mosson fogat naponta kétszer, legalább 2 percig! Ne feledkezzen meg a fogak közötti rések tisztításáról sem. Az is fontos, hogy mivel mos fogat. Ha gyakran küzd gyulladással vagy érzékenységgel, válasszon kifejezetten érzékeny fogakra és ínyre kifejlesztett fogkrémet. Ez a fogkefére is vonatkozik – érdemes puha, finom sörtéjű típust választani.

A fogszuvasodás megelőzése érdekében pedig célszerű fluoridtartalmú fogkrémet használni.

Fogfájás és fehérítés

Sokan kérdezik, hogy fehéríthetik-e a fogukat, még akkor is, ha érzékenységi problémájuk van, akár az íny, akár a fogak. A fogkrémekhez és a kefékhez hasonlóan egyes fehérítőcsíkok is szerencsére alkalmasak az ilyen esetekre .

Összetételükről ismerheti fel őket. Az érzékeny fogakra készült termékek PAP-ot, vagyis ftálimidoperoxi-kapronsavat tartalmaznak. A peroxiddal ellentétben – amelyet általában a fogak fehérítésére használnak – nem okoz fogérzékenységet vagy fájdalmat. Ami pedig az eredményeket illeti: már az első használat után láthatók, így hatékonyságban sem maradnak el a hagyományos fehérítőktől. Még az érzékeny fogak is lehetnek ragyogóan fehérek!

25x hatékonyabb, mint a fogfehérítő fogkrémek

Tudjon meg többet
Logo