Fogfájás és hogyan lehet megszabadulni tőle
Azt mondják, hogy a fogfájás az egyik legkellemetlenebb és legintenzívebb. Ha valaha is tapasztaltad, valószínűleg felismered, hogy ez a kijelentés nem áll messze az igazságtól. Mik a fogfájás okai, hogyan lehet megelőzni, és hogyan lehet megszabadulni tőle?
A cikk tartalma:
Fogfájás és okai
Hogyan kell kezelni a fogfájást
A megelőzés a legjobb
Fogfájás és fehérítés
Fogfájás és okai
Számos oka van annak, hogy a fogfájás miért zavarja az életét. Némelyikkel egyedül is megbirkózhat, de néhányukkal valószínűleg nem fogorvos segítsége nélkül.
- Fogszuvasodás – a fájdalom leggyakoribb oka. Főleg a foglepedékben lévő baktériumok és a cukrok okozzák, amelyek felgyorsítják a savak képződését.
- A fogideg gyulladása – a kezeletlen fogszuvasodás mélyebbre terjed a fogakba, ahol megtámadja a fogidegeket. Ez általában lüktető fogfájásként nyilvánul meg.
- Fogínygyulladás – az íny is fájhat. Ezt általában a lepedék vagy fogkő okozza, amely irritálja az ínyt. Ezt követően megduzzadnak, vérzik és érzékenyen reagálnak bármilyen ingerre.
- Nyílt fognyak – ha nem kezelik az ínygyulladást, akkor az elkezd visszahúzódni, és szabaddá válik a fognyak. Ennek eredményeként a fogak érzékenyek a melegre, hidegre, édes és savanyú ételekre.
- Sérült fog – nem mindig a fogszuvasodás a fájdalom fő oka. A fogon például sérülés után repedés keletkezhet, amit nem is látsz. A levegő és a táplálékmaradványok a repedésen keresztül bejutnak a fog mélyebb rétegeibe, ahol irritálják a fogidegeket.
Hogyan kell kezelni a fogfájást
Az a személy, akinek fáj a foga, általában fájdalomcsillapítóért nyúl. Ez hatékony elsősegély, különösen akut esetekben. Ez azonban hosszú távon nem biztos, hogy megfelelő megoldás. A gyógyszeres kezelés mellett kevésbé invazív módszereket is kipróbálhat.
- Szájvíz – a szájvíz segíthet csökkenteni a gyulladást és eltávolítani a baktériumokat. A szájüreg öblítésére azonban használhat gyógynövény-főzeteket is, például kamillát vagy zsályát.
- Hideg borogatás – a hideg borogatás gyulladás és duzzanat esetén is segíthet. Vigye fel az arc külső oldalára a fájó fog területén.
- Az irritáló ingerek megszüntetése – kerülje a fájdalmat okozó italokat és ételeket (meleg, hideg, édes, savanyú stb.).
Ha a fogfájás továbbra is fennáll vagy súlyosbodik, forduljon fogorvoshoz.
A megelőzés a legjobb
Az alapos higiéniával hatékonyan elkerülheti a fogfájással járó kellemetlenségeket. Moss fogat naponta kétszer 2 percig . Ne felejtse el a fogak közötti réseket . Azonban az is fontos, hogy mivel mosol fogat. Ha gyakran küzd gyulladással és érzékenységgel, válasszon fogkrémet érzékeny fogakra és ínyekre . Ez vonatkozik a fogkefére is, amelynek finom sörtéjűnek kell lennie. A fogszuvasodás megelőzésére természetesen célszerű fluorid tartalmú pasztát választani.
Fogfájás és fehérítés
Sokan kérdezik, hogy fehéríthetik-e a fogukat, még akkor is, ha érzékenységi problémájuk van, akár az íny, akár a fogak. A fogkrémekhez és a kefékhez hasonlóan egyes fehérítőcsíkok is szerencsére alkalmasak az ilyen esetekre .
Összetételükről ismerheti fel őket. Az érzékeny fogakra alkalmasak PAP-ot , azaz ftálimidoperoxi-kapronsavat tartalmaznak. A peroxiddal ellentétben, amelyet általában a fogak fehérítésére használnak, nem okoz fogérzékenységet vagy fájdalmat . Ami az eredményeket illeti, már az első használat után láthatóak, így nem maradnak le a hatékonyságukról. Még az érzékeny fogak is fehérek lehetnek.
25x hatékonyabb, mint a fogfehérítő fogkrémek